| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Processor | 4.5 GHz core_i5 |
| RAM | 32 GB DDR4 |
| Memory Speed | 4.5 GHz |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Average Battery Life (in hours) | 7 Hours |